Objednat se

Jaký má káva vliv na náš organismus?

Martina Mimrová

Kofein a další příbuzné látky jsou v mnoha kulturách známy a používány jako hlavní stimulant již odedávna. Káva je jedním z nejběžnějších nápojů obsahujících kofein. Zatímco umírněná konzumace kávy může být prospěšná, nadužívání tohoto stimulantu má negativní vliv na zdraví.

Máte rádi kávu a dopřáváte si jí několikrát denně?

POZOR!

Velká dávka kofeinu může vyvolat řadu nežádoucích vedlejších účinků.

neklid

úzkost

závrať

žaludeční nevolnost

podrážděnost

nespavost

zvýšený tep

chvění

S hlediska západní medicíny káva stimuluje funkci nadledvin. Místo toho, aby nadledviny uvolňovaly hormony v odezvu na stresující faktor, produkují jej jako reakci na konzumaci kávy, což časem vede k vyčerpání nadledvinek.

Nadledvinky produkují zvýšené množství kortizolu, který může způsobovat úbytek energie po ránu, oslabovat metabolismus a způsobovat přejídání, zvýšení množství tělesného tuku a snížení hmotnosti svalů. Zvýšené hladiny kortizolu nám brání vstoupit do 4. spánkové fáze, což je hluboký spánek.

Navíc je káva silně kyselá a má další negativní účinky, jako například zvyšování kyselosti žaludku, způsobuje kyselý reflux a zvyšuje zánět ve střevech. Snižuje také schopnost zadržovat a vstřebávat některé minerály jako například hořčík, vápník, zinek a železo.

Kofein dehydratuje pokožku a zvyšuje hladiny kortizolu, což vede k vysušování pleti a předčasné tvorbě vrásek.

Jak se na kávu dívá tradiční čínská medicína?

Čínská medicína nerozlišuje nadledviny jako samostatný orgán oddělený od ledvin. Konzumace kávy tedy přispívá k vyčerpání ledvin.

Konzumace kávy vyčerpává zásoby energie uskladněné v našem těle a maskuje skutečnou míru vyčerpanosti.

Káva má hořkou a sladkou chuť, je povahy zahřívající, stimuluje a je diuretická. Přestože je zpočátku zahřívající, její konečný efekt je ochlazující.

Čínská medicína je především o rovnováze jinu a jangu.

Osoby s nedostatkem jangu nebo s vlhkostí snesou více kávy než lidé s prázdnotou jin.

Káva může být velmi škodlivá ve vztahu k ženskému reprodukčnímu cyklu.

Pozitivní účinky může mít pro někoho, kdo se živí těžkými, tučnými jídly - káva pročišťuje střeva a ulevuje zácpě, která je důsledkem takové diety.

Káva je droga a při jejím omezení se mohou objevit abstinenční příznaky

Přestat pít kávu nebo další nápoje obsahující kofein je často velmi těžké. Abstinence totiž často vyvolá bolesti hlavy, zácpu a ospalost. Nejlepší je tedy postupně snižovat dávku. Pokud pacient pije několik šálků kávy denně, měl by spotřebu snižovat každý týden o jeden šálek denně, až se nakonec dostane na jeden šálek denně.

Čím můžeme nahradit kávu?

  1. Pokud vám pomáhala káva s vyprazdňováním, zařaďte vodu s citronem nebo limetkou. Tato kombinace pomáhá pročistit toxiny z jater.

  2. Přirozeně bezkofeinová pražená mletá čekanka je obsažena v mnoha směsích nahrazujících kávu. Najdete ji např. ve výrobcích jako je Melta, Vitakáva apod. Já moc doporučuji Čekankový nápoj s extrakty parchy saflorové a rezavce šikmého.

  3. Další náhradou můžete být ječmen. Ječmen je chladné povahy, sladké a slané chuti a je diuretický, rodí tekutiny a krev, zvlhčuje suchost, reguluje žaludek, posiluje slezinu a slinivku, prospívá žlučníku a nervům. Pražený ječmen je možno rozemlít na prášek a vmíchat do horké vody jako nápoj, nebo z pražených zrn uvařit odvar. Čaj z praženého ječmene tiší následky letního vedra. Je přirozeně bezkofeinový a vařením získá medově zlatavou barvu. Chuť má oříškovou a mírně sladkou.

  4. Můžete si udělat vanilkové "latté". Ohřejte neslazené mandlové mléko se špetkou skořice, badyánem a vanilkou.

  5. A především skvělou náhradou je dát si čaj. Černý a zelený čaj - jsou povahy chladné, stahující a působí diureticky. Pomáhají trávení tím, že rozbíjejí tuky a olejové složky obsažené v tučných jídlech. Tyto čaje také často otevírají meridiány a projasňují oči. Zelený čaj s mátou - Ti, kdo mají rádi stahující chuť zeleného čaje, mohou kombinovat rovným dílem zelený čaj a lístky máty. Máta zklidňuje játra a pomáhá trávení. Obojí je ochlazující, takže osoby s příznaky chladu opatrně, nepřehánějte to s konzumací. Kopřivový čaj - Kopřivové listy jsou ledvinové tonikum, rozhojňují krev a zhušťují vlasy, což znamená, že podporují esenci jing. Tvrdí se, že konzumace kopřivy dokonce brání šedivění vlasů. Čaj s vysokým obsahem minerálů má pročišťující účinek. Kopřivový čaj podporuje obnovu střevních klků, neměli byste ho ale pít, pokud máte nějaké příznaky chladu. Tento čaj není vhodný v těhotenství. Matcha - je bohatá na živiny, antioxidanty, vlákninu a chlorofyl. Pozitivními zdravotními účinky předčí ostatní zelené čaje, protože se konzumuje celý list, nikoli jen odvar z listu. Jeden šálek čaje matcha se rovná deseti šálkům jiného zeleného čaje. Roiboos - také zvaný červený čaj, je přirozeně bezkofeinový a v porovnání s černým a zeleným čajem má nízký obsah tříslovin, takže je méně stahující a hořký.

Zkuste kávu omezit a sledujte, jak vám váš organismus odpovídá.