Objednat se

Stravou k lepšímu zdraví

Martina Mimrová

Moje maminka mi vždycky říkala "Nežijeme, abychom jedli, jíme, abychom žili"

Hrozně nerada jsem ti slýchávala, ale teď jí musím dát za pravdu!

V dnešní uspěchané době, kdy není čas na pořádnou snídani, oběd si stíháme taktak ohřát v mikrovlnce nebo zaběhnout na minutku do restaurace a večer po celodenní námaze „zaslouženě” vyluxujeme ledničku. Našemu tělu se to moc nelíbí a navíc, pokud s tím něco neuděláme, koledujeme si o vážnější zdravotní problémy.

Na druhou stranu jsou situace, kdy vymýšlíme "co bychom si tak dneska dali"? A dost často vybereme něco složitého a většinou i nezdravého.

Čínská medicína rozeznává celkem 12 orgánů a každý orgán má své časové období, kdy je jeho čas. Dokonce v roce 2017 získala trojice amerických vědců Nobelovu cenu za to, že prokázali účinky vnitřních orgánových hodin.

Kdy je nejvhodnější čas podle orgánových hodin na jídlo?

Snídaně

Čas žaludku - mezi sedmou a devátou ranní

Dopřejte žaludku vhodnou stravu, kdy posílíte organismus na celý den. Vhodné je zahřívací jídlo. Vhodné jsou obilné kaše s ovocem (v sezóně čerstvé a v zimě sušené), ořechy či semínky, tuk (mandlové nebo jiné ořechové máslo), ev. sladidlo (sirup čekankový, agávový, rýžový apod.). Pokud nemáte rádi sladkou snídani, dopřejte si zeleninovou polévku.

Nejsou vhodné studené potraviny z ledničky (jogurty, sýry, džusy, syrové ovoce či zelenina...). Také káva není vhodná, ale pokud si kávu nemůžete odepřít, dejte si jí právě ráno, než později.

Oběd

Čas srdce (11 - 13h) a čas tenkého střeva (13 - 15h) - mezi dvanáctou a třetí

Úplně nejvhodnější čas na oběd je v období tenkého střeva, tedy od jedné do tří, neboť tenké střevo dokáže nejlépe vstřebat to dobré z potravy, aby bylo naše tělo co nejlépe vyživeno. V tomto případě je na místě teplé, objemné jídlo, které dokáže stimulovat energii čchi středu – tedy žaludek, slezinu a rovněž tenké střevo.

K obědu si dávejte obiloviny, zeleninu a maso tepelně upravené, saláty a především vývary.

Večeře

Čas ledvin (17 - 19h) a čas osrdečníku (19 - 21h) - mezi sedmnáctou a dvacátou

Večer zařaďte teplé obilniny, pařenou zeleninu, malé množství masa nebo sóju. Množství jídla by mělo být menší. Alkohol není večer vhodný, ale pokud máte rádi pivo, můžete si dát deci světlého piva, které ovšem není rovnou z lednice. Mělo by mít pokojovou teplotu.

Přečtěte si 12 pravidel správného stravování. Já mám tedy s některým problémy, protože pracuji na směny. Snažím se to aspoň nějak vykompenzovat.