Objednat se

Estrogen, hormon, který ovlivňuje ženské tělo

Martina Mimrová

Základním ženským hormonem je estrogen. Patří do skupiny steroidů, estrogeny pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk.

Je důležitý zejména protože zajišťuje funkci celého ženského reprodukčního systému. Estrogen je u žen produkován ve vaječnících a ve žlutém tělísku. Hladina estrogenu začne stoupat v pubertě a s postupujícím věkem jeho produkce klesá.

Estrogen má přímý vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků. Mimo to spolu s růstovým hormonem způsobuje především v pubertě rychlejší růst. Dále estrogen pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi a podporuje zdraví kostí.

Estradiol, estriol a estron – to jsou tři druhy estrogenů. K jejich produkci dochází v různých částech těla a v různých obdobích života i ženského cyklu se mění jejich hladina. Dohromady tak vyvažují zásoby estrogenů v průběhu života podle aktuálních potřeb.

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.

Proč klesá hladina estrogenu?

Hladina tohoto hormonu klesá především u některých stavů, které jsou například:

Syndrom polycystických vaječníků

 Odstranění vaječníků

Anorexie

Laktace

Chronické onemocnění ledvin

Porucha štítné žlázy

Nadměrná tělesná aktivita

Hlavním důvodem klesajícího estrogenu je menopauza (přechod)

U žen, kterým je přes 40 let může pokles hladiny estrogenu souviset s přicházející menopauzou. Nicméně samotné menopauze předchází období, které se nazývá perimenopauza, při které vaječníky sice dále produkují estrogen, ale už v menším množství. Kolem 50 let s nástupem menopauzy se sníží produkce estrogenu a může stoupat tělesná hmotnost. V tomto období se začíná nejvíce tuku hromadit v oblasti břicha. Je to tzv. viscerální tuk, který se hromadí kolem orgánů. Viscerální tuk může být spouštěcí mechanismus k onemocněním jako je cukrovka, mrtvice a různá srdeční onemocnění. V tomto věku klesá i pohybová aktivita a to představuje větší riziko nárůstu tělesné hmotnosti. Proto je vhodné být fyzicky aktivní po celý život.

Jaké potíže může vyvolat nízká hladina estrogenu?

  • Bolest hlavy

  • Změny nálad - výkyvy nálad jsou pro pokles hladiny estrogenu typické, nicméně nízká hladina estrogenu může vést až k depresivním poruchám. Nedostatek estrogenu může způsobit i pokles produkce serotoninu.

  • Únava

  • Potíže se soustředěním

  • Nepravidelný menstruační cyklus - protože estrogen je jedním z hlavních hormonů, který řídí menstruační cyklus, jeho nízká hladina může vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu.

  • Premenstruační syndrom

  • Návaly horka a nadměrné pocení - nízká hladina estrogenu může způsobit nepříjemné návaly horka a nadměrné pocení.

  • Vypadávání vlasů

  • Zhoršení pleti - příznakem nízké hladiny estrogenu je i suchá a problematická pokožka se sklony k akné.

  • Snížená hustota kostí - díky nízké hladině estrogenu může tělo hůře vstřebávat vápník, a i tím přispívá k pozdějšímu vzniku osteoporózy.

  • Ztráta libida

  • Vaginální suchost a bolestivý styk.

  • Časté infekce močových cest

  • Zvýšení tělesné hmotnosti - nízká hladinu estrogenu nejen že může mít vliv na množství ukládání tuku v těle, ale ovlivňuje také místa, kde se tuk ukládá. Obvykle to bývá v oblasti břicha.  

Jak regulovat hladinu estrogenu bez substituční terapie?

Zaměřte se na fytoestrogeny

Jedná se o rostlinné látky podobné estrogenu, a právě proto dokážou ovlivnit jeho množství.

Kde tedy najdete tyto fytoestrogeny?

  • Hrách - obsahuje nejen zmíněné fytoestrogeny, ale také hořčík, železo, draslík, vlákninu i bílkoviny. Dokáže také pomoci tělu posílit imunitu, zpevnit kosti, regulovat cholesterol a dokonce zpomalit stárnutí. Ovšem neomezujte se jenom na hrách. Do svého jídelníčku zařaďte i oststní luštěniny.

  • Sója - V sóji najdeme biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu v těle. Má totiž vysoký podíl již zmíněných fytoestrogenů. Sója je také významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili především vegetariáni a vegani.

  • Lněné semínko - Lněná semínka a výrobky z nich obsahují nejen fytoestrogeny a omega-3 mastné kyseliny, ale také látky zvané lignany, které mají účinek srovnatelný se sójou. Tato malinká semínka se dokonce řadí mezi tzv. superpotraviny.

  • Ořechy - Nejvíce fytoestrogenů najdeme ve vlašských ořeších, pistáciích a arašídech. Ořechy jsou také bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.

  • Máta - Máta není jen příjemným osvěžením v horkých dnech, ale také působí na hladinu estrogenu v těle. Máta, ať už čerstvá, ve formě čaje nebo sušená jako koření má negativní účinky na testosteron a snižuje jeho hladinu v organismu.

  • Andělika čínská - Angelika čínská již odedávna používá k léčbě ženských problémů. Přestože v poslední době se využívá především na podporu růstu prsou, díky obsahu užitečných látek, jako jsou například fytoestrogeny, kumariny, sacharidy a další má i jiné léčivé účinky. Tlumí bolestivou menstruaci, upravuje menstruační cyklus, odstraňuje nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu i příznaky menopauzy, pomáhá při únavě, nespavosti či úzkosti

Svým životním stylem ovlivňujeme, jestli budeme mít hormony v rovnováze. Proto je velmi důležité dbát na dodržování zdravé a vyvážené stravy, vyhýbaní se toxinům, ať už to jsou pesticidy v potravě nebo xenoestrogeny v kosmetice, či drogerii. Nezanedbatelný vliv má také dostatek fyzické aktivity, psychika (eliminace stresu)

Příjemným způsobem, jak regulovat hormonální nerovnováhu, je používání bylinných obkladů ve formě intimních vložek. Firma Tiande se právě speciálně zaměřuje na ženské zdraví a má speciální program pro jeho podporu.

Bylinné obklady (vložky) jsou nadupané bylinkami a úžasně voní. Obsahují extrakty 19 až 49 druhů bylin. Ta nejsilnější obsahuje přímo nadrcené bylinky uvnitř vložky. Hlavní aktivní složky jsou: Andělika čínská, Máta peprná, Pivoňka čínská, Truskavec ptačí, Kurkumovník, Aloe vera, Alunit, Hřebíček, Kamélie, aj.

Pravidelné bylinné zábaly obnovují ženské zdraví skutečnou přírodní cestou. Jsou vyrobeny ze 100% přírodní bavlny nebělené chlórem a lepidlo vložky je potravinářské. Výběr je veliký - od supertenkých intimek po noční menstruační vložky MAX.

Pokud chcete více informací, ráda Vám vše vysvětlím. Napište mi své otázky na email.

Napsat email