Objednat se

Máte rádi jablka?

Martina Mimrová

Nastal čas na sklizeň jablek. Není nic lepšího, než utrhnout jablko ze stromu a zakousnout se do něho. Krásně křupe a jablečné šťávy máte plnou pusu.

A co hlavně?

Jablka jsou úžasné ovoce s významnými účinky. Mohou upravit krevní tlak, cholesterol i cukr v krvi. Mají také vliv na imunitní systém i nervovou soustavu. Třeba takový jablečný mošt zklidňuje mysl. Prokazatelně také pomáhají s hubnutím a úpravou trávení.

Jablka poskytují poměrně zajímavý zdroj vlákniny - pektinu. Ten brání rozvoji škodlivých mikroorganismů, podporuje činnost střev i vylučování toxinů z těla.

Jablka obsahují také látky, které pomáhají v boji s astmatem a chrání plíce. Bylo prokázáno, že denní konzumace jablka vede ke snížení rizika vzniku astmatu až o 10%. A právě nyní v podzimním období podle tradiční čínské medicíny vládne element Kovu a jemu náleží orgány - plíce a tlusté střevo. Nejvhodnější doba pro konzumaci jablíček.

Podle TČM mají jablka povahu chladnou, chuť sladkou a kyselou a vstupují do drah žaludku, slezina a plic.

Pro své účinky jsou jablka vhodná u suchého kašle a při problémech s trávením.

Jablka jsou také výtečná v šetřící dietě, kdy je nejprve oloupeme, nastrouháme a následně podusíme ve sladkou kaši, která se vyznačuje zahřívajícím účinkem. Takto nachystanou přesnídávku lze doporučit i dětem od ukončeného 6. měsíce.

Samozřejmě dáváme pozor na případnou alergii!!! Také dejte pozor, kdo trpíte na překyselení organizmu.

Jablka můžete konzumovat syrová nebo si je připravit různým způsobem. Z jablek si lze totiž upéci dobrou buchtu, nachystat jablečný ocet, želé, ale též křen. Jablka můžete taktéž nasušit a přimísit do bylinných směsí, kterými si v zimě zpestříte den. Díky sušenému ovoci čaj zesládne natolik, že jej už pak netřeba nijak sladit.

Můžete spotřebovat třeba i slupky z jablek!

Udělejte si želé ze slupek

Potřebujete: jablečné slupky z 8 jablek, 1 l vody, 1 celá skořice, 2 hřebíčky, 1 kg cukru

Čerstvě okrájené jablečné slupky vložíme do hrnce a zalijeme litrem vody tak, aby byly slupky zcela ponořeny. Přidáme skořici, hřebíček, přikryjeme poklicí a vaříme půl hodiny. Následně slupky přecedíme – doporučuji použít velmi jemné sítko. Výslednou šťávu svaříme s cukrem, díky přítomnému pektinu začne brzy želírovat. Horkým želé plníme vyvařené, čisté sklenice. Zavíčkujeme, zavařujeme 10 minut při 80 °C. Želé je výtečné při žaludečních těžkostech doprovázených nepříjemnými vedlejšími projevy.

Chcete něco ostřejšího? Udělejte si Jablečný křen

Potřebujete: 1 větší křen, 1 kg jablek, 1 pomeranč, 1 špetka soli

Křen nastrouháme najemno, stejně tak jablka. Promísíme, dochutíme šťávou z pomeranče, přidáme špetku soli. Promícháme, pěchujeme do čistých, vyvařených sklenic. Zavíčkujeme a zavařujeme 15 minut při 80 °C.

POZOR!

Nadměrná konzumace jablek může způsobit nadýmání. Během průjmu je zdravé jíst oloupaná a vařená jablka nebo sušená. Sířené plody mohou způsobit nebo zhoršit atopický ekzém.

Máte nějaký super recept z jablek? Budu ráda za každou inspiraci.

Napište mi Váš recept a získejte speciální pektinový nápoj pro lepší trávení. Ze všech nápadů vyberu 5 výherců. Zkuste štěstí.

Tato mini soutěž trvá do konce září 2021 a výherci budou informováni emailem.

Chci napsat recept a zkusit štěstí